08     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Chrome


Jakub " Linqin" BujakowskiPolak Potrafi - zwykło się u nas mówić. Powiedzenie znane, lubiane lecz w grach komputerowych nie stosowane, ma teraz szanse odzyskać na znaczeniu, bowiem na horyzoncie pojawia się Chrome, polska gra, która ma predyspozycje zawojować zachodni rynek gier komputerowych.LET THE SHOW BEGIN
Nowe dziecko rodzimego Techlandu zaczyna się dość nietypowo, jak na grę opowiadającą o poczynaniach kosmicznego najemnika. Mamy 25 wiek, Blot Logan, bo tak nazywa się nasz bohater, zostaje fałszywie oskarżony lecz udaje mu się z małą pomocą uciec do odległego od Ziemi układu planetarnego zwanego Walkiria. Na planetach owego układu zostają odkryte złoża rzadkich i drogocennych minerałów. Logan od razu zauważa, że w Walkirii toczą się potworne walki między korporacjami żądnymi surowców. Jako najemnik zostaje zatrudniony przez firmę Spacon i dla niej postanawia walczyć z konkurencyjnymi korporacjami po to aby zyskać szacunek, pozytywną opinię a przede wszystkim po to aby przetrwać... Tak pokrótce przedstawia się fabuła Chrome'a , gry - jak się okazuje - niezwykle zaskakującej.

Żelazny kolos na zboczu góry.

NIE SAMĄ FABUŁA CZŁOWIEK ŻYJE
No właśnie, Chrome należy do gatunku FPP więc fabuła schodzi tu na dalszy plan, co nie oznacza, że jest słaba. Sama historia ma być zupełnie nieliniowa i pełna zwrotów akcji, ale jak już powiedziałem - nie samą fabuła człowiek żyje więc może wreszcie przejdę do konkretów :) Chrome nie będzie zwykłą "rąbaniną" lecz FPP z elementami RPG. Jednym z nich będzie inventory - czyli ekwipunek który będziemy mogli przeglądać i porządkować jak we wszystkich eRPeGach. Kolejną z nowości będą tzw. Implanty (nie, nie takie jak ma Pamela :)) owe implanty są jedną z najnowszych zdobyczy nano-technologii, dzięki nim będziemy mogli się szybciej poruszać, lepiej celować czy widzieć w trybie podczerwieni. Implanty będziemy mogli dowolnie aktywować i wyłączać, tak aby można się było odpowiednio przystosować do przeciwnika czy terenu.

A teraz ładnie wyjdziemy z samochodziku i dosatniemy serię z guna :]

Tyle na razie autorzy powiedzieli o znaczących nowościach więc zabierzmy się może za (jak niezwykle interesujące) pole walki :) Terenem działań naszego komandosa będą ogromne przestrzenie składające się z rozległych równin, wysokich gór, pięknych jezior czy niezwykle realistycznych dżungli i lasów. Nieraz przyjdzie nam przerwać akcje tylko po to aby podziwiać przepiękne krajobrazy (spójrzcie na screen przedstawiający wyspę).Muszę przyznać że ludziom z TechLand'u udało się stworzyć engine graficzny który wg mnie zdolny jest konkurować z silnikiem UT2003,
mówię to z ręką na sercu, bez żadnego przymusu (tutaj coś pewnie LooZ^ dopisze :)) [nie bo LooZ w tym miesiącu ma wolne :P - przyp. Drizit] Po prostu te widoki trzeba zobaczyć na własne oczy!
Plansze są niezwykle bogate w szczegóły, mapy mają czasem po kilka kilometrów kwadratowych długości a poza tym zawierają oprócz flory i fauny także budynki. Co najciekawsze podczas rozgrywki ani razu nie pojawi się nam napis "loading" który będzie doczytywał jakieś dodatkowe lokacje czy pomieszczenia. Jednym słowem - jest pięknie (no dobra to dwa słowa :))

STRZELAĆ KAŻDY MOŻE
Należałoby wspomnieć teraz o dostępnym arsenale jak i przeciwnikach występujących w Chrome. Otóż, do naszych żądnych krwi rąk dostaniemy ok. 20 rodzajów broni zawierających przeróżne karabiny, pistolety, wyrzutnie rakiet, snajperki, granaty czy nowoczesne karabiny plazmowe. Strzelać będziemy także z różnych dział stacjonarnych czy podczas pilotowania samolotów, samochodów lub olbrzymich robotów. Na naszej drodze staną jak wspomniałem wcześniej ludzie z konkurencyjnych korporacji. Każdy z przeciwników będzie wyposażony w dopracowane AI dzięki któremu będzie zachowywać się jak na człowieka przystało. Tzn. jeśli zostanie trafiony w nogę, zacznie "kuśtykać" i uciekając będzie wzywać wsparcie, jeśli rzucimy w jego stronę granat, odrzuci go . Jeśli nasz wróg zobaczy że nie ma szans w otwartym starciu postara się nas zaciągnąć w miejsce bardziej odpowiednie dla niego i tam dopiero podjąć walkę. Takich zachowań ma być w grze mnóstwo.


Uwaga! Nowość z Techlandu noco-dzień!

NAJPIERW POLSKA, POTEM CAŁY ŚWIAT
Nie wiem jak wy, ale ja jestem niemal pewien, że ta gra odniesie sukces poza Polską. Z tego co słyszałem amerykańskie serwisy także wypowiadają się pozytywnie na temat wersji beta Chrome a szczególnie na temat silniku graficznego gry.


Wyłaź gnojku, wiem że tam jesteś...

Co tu dużo mówić, obok takiej gry jak Chrome nie będzie można przejść obojętnie. Ciekawa fabuła, złożone i długie misje, piękna, szczegółowa grafika, ciekawe innowacje oraz rozbudowany świat gry mogą okazać się receptą na sukces, który otworzy grze drogę do sławy i wreszcie potwierdzi, że "Polak potrafi"


08     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Chrome